top of page
  • תמונת הסופר/תמשה נגבי

פרופ' רחל אליאור

עודכן: 23 בפבר׳ 2020

היום, לפני שנתיים, חברי משה נגבי (2018-1949), הלך לעולמו. חבל על דאבדין ולא משתכחין. מן המצוינים שבאנשי הדעת, האמת, המוסר והצדק היה, מגדולי הבקיאים בחוק הישראלי ובכל תקדימי השפיטה היה, מבעלי הזיכרון המשפטי המובהק שבדור היה, מראשי מובילי נושא זכויות האדם ולוחמי הצדק היה, ואף היה מן האנשים שתבונתם וחכמתם, בקיאותם וידענותם הקבילה ליושרם, מוסריותם, רוחק ראייתם ותעוזתם. מן האנשים שירושלים התברכה בהם היה, מהמלומדים שהאוניברסיטה העברית התברכה בהם היה, מהטובים והמעמיקים בפרשנים שהתקשורת הכתובה והמשודרת זכתה בהם היה, ומגדולי הלוחמים בעד חופש העיתונות, חופש המחשבה וחירות הביטוי ונגד כל מה ומי שנגוע בשחיתות ובעיוות דין היה. מורה דרך לדמוקרטיה היה, פרשן מוביל בכל הנוגע לזכויות האזרח, לוחם נגד עריצות הרוב, ומגן על חופש העתונות ווחירות הביטוי של התקשורת, היה. מנקיי הדעת שבירושלים היה, מן הענווים, הצנועים ופשוטי ההליכות היה ומן האהובים על עמיתיו וחבריו היה. יחד עם רבים וטובים שזכו להכירו, יחד עם עמיתיו, תלמידיו ואורחיו ב'דין ודברים' שידעו שאין לפניו מורא מפני הרשות, אלא רק מפני החוק, ואין לפניו משוא פנים, אלא רק כבוד לאמת, לצדק, לדעת ולתקדים, לחופש המחשבה, לחירות הביטוי ולחופש העיתונות, אני אבלה על פטירתו. יהי זכרו ברוך.

אביא משמו ציטוט אחד שנאמר לפני שנים רבות וצפה את המתרחש בימינו : ברב שיח מטעם תנועת "יש גבול" שנערך ב-1990 בנושא הסרבנות אמר הנגבי: "אם יחילו את הריבונות בלי לתת זכויות הצבעה לערבים... אחשוב שהסרבנות מוצדקת... יכול להיות מצב שבו אומר: לא שווה לקיים את החברה הזאת, ואז מלחמת אחים לא תפחיד אותי..."

עוד אזכיר את תרומתו המוסרית רבת הערך במאבק העקבי נגד יצוא נשק בלתי חוקי ומכירת נשק ישראלי למדינות שבהן שלטת דיקטטורה ומתנהלת מלחמת אזרחים ובטענה שמעשים אלה הם בלתי חוקיים, לא אנושיים ובלתי מוסריים.

בין המאמרים והספרים הרבים שכתב משה נגבי אזכיר את ספרו מרחיק הראות "חופש העיתונות בישראל', שראה אור בשנת 1995 הספר עוסק בשני מוקדי האיום על חופש העיתונות בישראל: האיום ה׳קלאסי׳ השלטוני, המסתייע בחקיקה ובסמכויות לפגיעה בעיתונים שאין להן אח ורע בדמוקרטיה; והאיום מצד בעלי ההון החולשים כיום על רוב רובה של העיתונות, ו׳מצנזרים׳ את המתפרסם בה על פי האינטרס האישי והעסקי שלהם ושל מקורביהם. על פי דבריו של המחבר לספר כמה יעדים ותכליות: להתריע על הסכנה שבמוקדי האיום הנ"ל ועל פגיעתם האקטואלית והפוטנציאלית בדמוקרטיה, להתוות אסטרטגיה חקיקתית לניטרולם. בנוסף נועד לצייד את העיתונאי וגם את פרקליטיהם ויועציהם המשפטיים בזכויותהם וחובותיהם המשפטיות כמו כן גם נועד לסייע לאזרח לעמוד על זכויותיו.

הספר נכתב כאמור בראשית שנות התשעים, שנים רבות לפני פרשות עיתון-הון-שלטון שנחשפנו להן בכל חומרתן בימי נתניהו, בכל הקשור לאלוביץ ואתר העיתון וואלה מכאן ולמוזס ועיתון ידיעות אחרונות מכאן, ומוכיח שוב את נכונות האמרה 'חכם עדיף מנביא'.

אביא לזכרו את המאמר הD7חרון שכתב ב'הארץ':

כל האמת על שוחד. המאמר האחרון של משה נגבי פורסם ב-27.01.18

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

משה כבר לא איתנו מוקדם להגיב למותו בטרם עת של משה נגבי. הבשורה המרה יצאה לפני פחות מיממה, והלב מסרב להאמין. דמותו לנגד עיני חיה ואופטימית כתמיד; קולו צרוד וחלוש – אך נישא ברמה. הכאב גדול, כי משה היה ג

הקול שייחסר דווקא עכשיו "יש צורך בלחץ נגדי שיאזן וינטרל את לחצי הטשטוש ושיבוש הראיות של איש הציבור הכושל או המושחת. את הלחץ הנגדי הזה אמורה להפעיל העיתונות החוקרת" • כך כתב משה נגבי, שהלך בשבת לעולמו

על האיש ששאף תמיד להגן על החלש, ביקש להילחם בתופעות השחיתות ועל תקוותו כי התקשורת לא תאפשר למרוח את תיקי החקירה הרגישים. פרידה איך נפרדים מאדם, מחבר, ממקצוען עם נשמה ועם רגישות אדירה לזכויות אדם, שהלך

bottom of page